Hogyan ápoljuk a fából készült termékeket
A fa nedvszívó és porózus anyag, amely gyakran változtatja alakját és méretét. Szerencsére ezek a tulajdonságok nagyon hatékonyan korrigálhatóak a megfelelő karbantartással, hogy megakadályozzuk az anyag deformálását.
A fatermékek csak akkor tartanak tovább, ha kellőképpen kezelve vannak.
A fatermékek beltéri és kültéri alkalmazásakor célszerű különös tekintettel lenni azokra a környezeti hatásokra, amelyek hatással lehetnek a fára. Annak érdekében, hogy a lehető legjobban meghosszabbítsuk az élettartamukat, már a legelején szükséges a fát kellőképpen kezelni festéssel vagy lakkozással, hogy megvédjük a rovaroktól, a nedvesség vagy az időjárási körülményektől. Természetesen a fának a szabadban sokkal nehezebb ellenállni, de a beltérben sem lehet könnyű. Valójában kevesen tudják pontosan, hogy otthonuk milyen páratartalommal rendelkezik.
Hogyan kell ápolni a fát
- Akár beltérről, akár kültérről legyen szó, a legfontosabb dolog mindig a festék. Ez megakadályozza, hogy a nedvesség vagy a paraziták bejussanak a fába.
- A lakk vagy bármely más védőanyag (pác, olaj, méhviasz) természetesen sokkal jobban tapad a tiszta, száraz és megfelelően csiszolt felületen. Használjon tehát megfelelő csiszolópapírt, és készítse elő a fát a festéshez.
- A festéket figyelmesen válasszuk ki, és ha szükséges, kérjünk tanácsot egy hobbiboltban vagy egy festékboltban.
- A fát mindig megfelelő körülmények között fesse - nem ajánlott nedves körülmények között (köd, eső), szélben vagy közvetlen napfényben festeni.
- A fát rendszeresen ápolni kell. Ellenőrizzük, hogy nincsenek-e repedések, illetve hogy az anyagot nem kell-e újrafényezni, viaszolni vagy festeni. Ez az egyetlen módja annak, hogy meghosszabbítsuk az élettartamát.
A felújított fa egy új fényben
Ne dobja ki a régi fabútorokat. A tömörfa bútordarab mindig festhető, felújítható vagy javítható. Ha egy régebbi fadarabot szeretnénk felújítani, először is le kell csiszolni a régi festéket. Ahhoz, hogy tiszta, régi festékmaradványoktól mentes felületet kapjunk, használjunk fa reszelőt vagy elektromos csiszológépet, és megfelelő csiszolópapírral fejezzük be a munkát (a durvább csiszoláshoz dúrvább szemcséset használjunk, a finomabb csiszoláshoz pedig kímélőbb csiszolópapírt. Ne felejtse el, hogy a fa állandóan dolgozik, ezért száraz környezetben újítsa fel. A bútort (vagy bármilyen más faterméket) mindig át kell vizsgálnunk, és minden rést, repedést, horpadást vagy egyéb hiányosságot tömítőanyaggal kell kitöltenünk. Csak ezután következik a következő lépés, az újrakezelés, festés vagy lakkozás.
A fa és fatermékek kíméletes tisztítása
Biztos vagyok benne, hogy otthon rengeteg fából készült termékkel rendelkezik a mindennapi használatra, valamint fából készült bútorokkal, amelyek gondos és alapos ápolást érdemelnek. A fából készült használati eszközök is egyre népszerűbbek, és visszatérnek a konyhákba. Lehet, hogy az Ön otthonában is sok vegyi termék található, amelyek nem igazán illenek a fához, mint természetes anyaghoz. Megmutatjuk, hogy a fa beltéri tisztítása nagyon olcsó és egyszerű tevékenység, ráadásul a legtöbb hozzávaló már megvan hozzá a saját otthonában.
- Használja a citrom, szódabikarbóna, víz és ecet keverékét a koszos és piszkos fatermékekre (pl. főzőedények, vágódeszkák, vödrök). A tisztítás után a fa olyan lesz, mintha új lenne.
- Desztillált (forralt) víz és fehérborecet keveréke is megteszi bútorok, fatálak vagy bármilyen más háztartási termék tisztítására. Ha a keverékhez néhány csepp illóolajat is ad (mi a citronellát ajánljuk a frissessége miatt, vagy a nyugtató levendulát), a lakás is csodás illatú lesz.
- A megtisztított fát ezután megfelelő olajjal kezeljük. Nem kell semmi bonyolultat keresni, az olívaolaj vagy a kókuszolaj is megteszi - ezt kellemes illata, de fertőtlenítő és antibakteriális hatása miatt is ajánljuk.
Tipp - hogyan tisztítsuk meg a fészkelődobozt a fészekrakás után?
A fából készült termékek mind otthon, mind a szabadban jól mutatnak és egyben hasznosak is. Így van ez például a madárházzal is. Ha úgy döntöttünk, hogy madáretetőt vagy madárodút akasztunk fel a kertben, nem szabad megfeledkeznünk ezeknek a karbantartásról. A fészkelési időszak alatt (amely általában tavasztól őszig tart) a madáretetőkben rengeteg szennyeződés halmozódik fel a különböző ételmaradékoktól kezdve a sárig. Ezért nem túl vonzó az az elképzelés, hogy a madarak új fiókákat hozzanak létre egy koszos fészekben. Hogyan tisztítsuk tehát?
- Nyissa ki a dobozt (a doboz megvásárlásakor vagy elkészítésekor úgy gondoljuk, hogy a doboznak könnyen tisztíthatónak kell lennie), és távolítsa el régi fészket. Különösen azért, mert tavasszal egy teljesen új faj fészkelhet az odúban, amelynek teljesen más fészekigényei lesznek.
- Most megtisztítjuk a dobozt az összes lomtól. Egy spatula segítségével tisztítsa ki a sarkokat, ahol ürülék, sár és toll halmozódik fel.
- Erős szennyeződés esetén használhatunk forró vizet és szappanoldatot.
- Fontos, hogy a doboz megfelelően megszáradjon.
Mikor a legjobb az odúkat tisztítani? Mondhatnánk, hogy tulajdonképpen az egész tél alatt alkalmas. Ha meg akarja hagyni a dobozokat más állatok (például rovarok) számára téli álomhelyként, akkor nem fog rosszul járni, ha késő ősszel (október-november) takarítja ki. Javasoljuk, hogy a fagyos téli hónapokban tisztítsa ki a dobozát - a fagy véget vet a vírusoknak és a nemkívánatos baktériumoknak, így biztos lehet benne, hogy a doboz tökéletesen készen áll majd a kicsiny maradak tavaszi érkezésére.