Hogyan kell égetni a fát
Szeretné otthonában a régi bútoroknak új formát adni, vagy a kertben lévő fafelületek hatékony védelmére van szüksége a rovarok és a kültéri elemek ellen? Van egy módszer, amellyel pénzt takaríthat meg, és amelynek hatását több évszázados használat igazolja.
Miben áll a fa égetése?
Ez egy nagyon olcsó fafelület, amelyet több évszázada használnak, és hosszú élettartam jellemzi. Ezzel a technikával egy speciális, égetett réteget hozunk létre a fán. Miután a fát kellőképpen leégetik, hogy láthatóvá váljanak a gyűrűk és csomók, amelyek jellegzetes megjelenést kölcsönöznek a végső terméknek.
A világon kétféle barnítási módszert ismerünk. Az egyik nagyon ősi, és Shou-sugi-ban-nak nevezik. A cserzést mindig nyílt tűzön végzik, először az egyik oldalát égetik, majd megfordítják a deszkát, és ugyanezt teszik a másik oldalon is. A modern technológia manapság a legtöbb esetben gázégőt használ. Bár a fát a japán módszerhez hasonló módon égetik el, a szenes réteg sokkal kevésbé vastag, mint a Shou-sugi-ban esetében.
Mire jó ez a technika?
- Kerti bútorok
- Pergolák
- Homlokzati burkolatok
- Kültéri ajtók és egyéb, a kertben elhelyezett, kifejezetten erre a célra kialakított bútorok
- Kerti épületek (pl. fészer vagy játszóház)
- Design bútorok a belső térben
- Dobozok minden lényeges dolognak
- Padlók
Hogyan barnítsuk a fát hazai körülmények között?
A modern barnítási folyamat egyszerűnek tűnik, amit még egy teljesen kezdő is képes egyedül elvégezni. A barnítási technika elsajátításának több módja is van. A legegyszerűbb és legelterjedtebb módszer, hogy csak a felszínen lévő puha részeket barnítjuk. Az enyhe égetés nagyon hatékony, és az eredmény remek dekoráció is lesz. Ezt a módszert a beltérbe is alkalmazhatja. Ellenkező esetben azt javasoljuk, hogy a fát sokkal erősebben égessék meg. Utána azonban több munkával kell számolnia a kefélésnél. Ebben az esetben a fa egy kicsit másképp fog kinézni, mint amikor csak egy kicsit égette meg. A fő különbség az, hogy most a második réteg is égetve lett.
Amire ehhez szükségünk lesz:
- Fa, egy doboz, vagy bármilyen bútor, amit barnítani akarunk.
- Gázégő
- Kefe az égett részek kicsiszolásához
Eljárás:
- Készítsük elő a gázégőt.
- A fát egyenletesen égesse, először az egyik, majd a másik oldalon.
- Ezután kefével tisztítsa meg az égett részeket.
- Csak akkor hagyjuk abba a kefelést, amikor a fa erezetei szépen már kezdenek látszani, és kezdenek megjelenni a csomók.
Egy jó tanács: ha nagyon enyhén cserzi a fát, vigyázzon a szélekre. Ez elfújhatja a lángot, és a barnulás nem lesz egyenletes. Ebben az esetben javasoljuk, hogy keressen egy fedett műhelyt, ahol az időjárási körülmények nem zavarnak be.
Milyen tulajdonságai vannak a barnított fának?
- Az elszenesedett réteg tartós, így nem kell aggódnia a fa felülete miatt még több év múlva sem, és természetesen a fát sem kell lefesteni.
- Miután elszenesedett, maga a fa kevésbé gyúlékony, így az elszenesedett fa csökkenti a tűzveszélyt.
- A fát pusztító gombáknak és a rovaroknak nincs esélyük.
- Ha elég faszénbevonat van rajta, akkor nagyon jól ellenáll az időjárásnak és a kültéri hatásoknak.
- Az ilyen módon kezelt fa tartóssága a becslések szerint 40-80 év.
Hol a legnépszerűbb a kemencében szárított fa?
Talán meglepő, de az így kezelt faházak felületeit leggyakrabban Japánban találjuk meg. Nem meglepő, hogy maga a módszer is Japánból származik. Mivel Japánban a legtöbb házburkolat fából állt, a Shou-sugi-ban módszert csak igazi mesterek űzték, akik értettek a mesterségükhöz. Az ilyen házak egy egész életen át kikitartottak anélkül, hogy bonyolultabb átalakításokba kellett volna belevágnia a tulajdonosnak.
Mi lenne ha…
... Szeretne néhány ilyen darabot, de nincs elég hely vagy anyag? A ČistéDřevo.cz webáruházban rengeteg már cserzett dobozt talál, amelyek tökéletesen illenek rusztikus, vidéki vagy boho terekhez. Újszerű, szezonális dekorációkhoz is remekül szolgálnak csodálatos tárgyként.